Ustawa o ochronie dzieci
Jako wiceminister sprawiedliwości i prezes Suwerennej Polski okręgu 7 od lat z powodzeniem realizuję liczne projekty podnoszące jakość życia i bezpieczeństwo.
Ustawa o ochronie dzieci
Rodzina jest fundamentem, wartością, którą trzeba chronić za wszelką cenę. Musi być miejscem bezpiecznym, wolnym od patologii i przemocy. Ochrona najsłabszych to nasza wspólna odpowiedzialność. Bezpieczeństwo polskich dzieci – przyszłości naszej Ojczyzny – powinno być dla każdego polityka priorytetem, bez względu na podziały i różnice zdań.
Tragedia 8 letniego Kamilka z Częstochowy pokazała, że system pilnie potrzebuje zmian. Ustawa o ochronie dzieci, zwana ustawa Kamilka jest szansą, by skutecznie chronić dzieci przed zwyrodnialcami. Rodzice muszą być pewni, że ich dzieci znajdują się w dobrych rękach, a przestępcy seksualni nigdy nie będą mieli z nimi styczności.
To pierwszy w Polsce akt prawny, który kompleksowo odnosi się do tematyki ochrony małoletnich. Ustawa zawiera kompleksowe rozwiązania w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, będące wynikiem długotrwałej pracy z udziałem najlepszych ekspertów oraz organizacji działających na rzecz praw dziecka. Służą temu zaproponowane w ustawie rozwiązania, takie jak m.in. analiza poważnych przypadków (serious case review), Standardy Ochrony Małoletnich, obowiązek sprawdzania tzw. rejestru pedofilów przez pracodawców, czy też krajowa strategia przeciwdziałania przemocy i przestępstw na tle seksualnym.
Wyciągamy lekcje z tragicznych zdarzeń i towarzyszących im niedociągnięć, by nigdy więcej nie miały miejsca. Analiza śmiertelnych i ciężkich przypadków krzywdzenia dzieci, wzorowana na brytyjskim serious case review pozwoli stwierdzić w którym momencie system zawiódł. Każdy przypadek bestialstwa wobec dzieci będzie dokładnie analizowany przez specjalnie powołany do tego celu zespół. To bardzo skuteczne narzędzie zapobiegania podobnych przestępstw w przyszłości, nad którym pracowano od dawna. Potwierdzają to badania prowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.
Rodzice muszą być pewni, że ich dzieci są bezpieczne poza domem. Stworzyliśmy mechanizmy natychmiastowej reakcji na objawy przemocy w miejscach publicznych. W tym celu przyjęliśmy Standardy Ochrony Małoletnich. Dotyczą nie tylko o przemocy ze strony dorosłych wobec dzieci, ale także przemocy rówieśniczej. Młodzi ludzie nie będą dręczeni ani pozostawieni same sobie, a właściwa reakcja nastąpi natychmiast.
Kończymy z sektorowością i imposybilizmem. Krajowego Planu Działania pozwoli wprowadzić najwyższe standardy ochrony dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym. Bardzo dziękuje wszystkim zaangażowanym instytucjom. To przede wszystkim ogromne wsparcie w ochronie dzieci. Nasze działania znajdują uznanie wśród instytucji międzynarodowych. Plan został oparty na międzynarodowym standardzie grupy WeProtect Global Alliance, a także zyskał aprobatę UNICEF. Jesteśmy dziś postrzegani jako liderzy ochrony dzieci.
Ustawa Kamilka jest wielkim osiągnięciem obecnej kadencji Sejmu. Niezwykle cieszy szybki proces legislacyjny i szeroki konsensus społeczny, który powstał wokół ustawy. Troska o bezpieczeństwo dzieci łączy ludzi ponad podziałami. To napawa nadzieją, szczególnie w dzisiejszych czasach. Ustawa to wyraz pamięci i troski o najmłodszych, a także swoisty hołd dla wszystkich ofiar przemocy, przede wszystkim Kamilka. Chcemy otoczyć opieką dzieci, które cierpią. By dzieci krzywdzone były widziane, słyszane, rozumiane i chronione.