Specjalne robocze spotkanie w Lublinie z udziałem wiceministra sprawiedliwości i przedstawicieli WHO.

Wspotkaniu w siedzibie stowarzyszenia Agape w Lublinie uczestniczyli Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, oraz przedstawiciele World Health Organization, specjaliści – personel Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzonego przez Agape: psycholodzy, psychoterapeuci, prawnicy i pracownicy pierwszego kontaktu oraz wolontariusze.

Nie zabrakło osób, które na co dzień korzystają z bezpłatnego wsparcia za pośrednictwem Agape, finansowanego przez Fundusz Sprawiedliwości. Osoby z grupy wsparcia podkreślały, że bez profesjonalnej i darmowej pomocy nie byłoby możliwe wyzwolenie się z przemocy czy współuzależnień. Zwracano uwagę przede wszystkim na profesjonalizm i doświadczenie specjalistów z Agape, a także ich właściwą komunikację.

Członkowie zarządu Agape podkreślili, że marka i pozycja, a także rozpoznawalność stowarzyszenia wynikają z faktu, że od 25 lat zajmuje się ono tym obszarem pomocy. Warto zauważyć, że tylko w 2022 r. w Agape przyjęto ponad 1,8 tys. osób. Przy czym większość podopiecznych korzysta ze specjalistycznej pomocy wielokrotnie. – Cieszymy się, gdy nasi podopieczni mówią o nas dobrze, że nam ufają. To ważne również dlatego, że wzmacnia poczucie sensu naszej pożytecznej, ale i trudnej pracy – podkreśliła Urszula Paździor z zarządu stowarzyszenia. Ośrodek Agape jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19.

Dla Ministerstwa Sprawiedliwości ważne są dwutorowe działania, jak podkreślił wiceminister Romanowski. – Z jednej strony wyższe kary dla najgroźniejszych sprawców przemocy i działania takie, jak natychmiastowy nakaz opuszczenia mieszkania przez osobę stosującą przemoc – a więc sprawczość państwa. Ale z drugiej strony potrzebne jest wsparcie dla osób dotkniętych przemocą domową. To, co udało się osiągnąć poprzez stworzenie sieci ośrodków z Funduszu Sprawiedliwości, jest krokiem milowym – zaznaczył M. Romanowski.

– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być obecni na spotkaniu w organizacji, która pomaga osobom w potrzebie, w tym kobietom doświadczającym przemocy. Myślę, że podobnie jak przedstawiciele ministerstwa jesteśmy pod wrażeniem liczb, ale przede wszystkim stylu udzielanej pomocy. Mimo trwających globalnych i europejskich kryzysów dobrze, że nie zapominamy o problemach związanych ze zdrowiem psychicznym i pomocą osobom, które zmagają się z przemocą i uzależnieniami – powiedziała przedstawicielka WHO.

Aby skorzystać ze wsparcia OPOPP Agape wystarczy telefonicznie umówić się na spotkanie ze specjalistą lub osobą pierwszego kontaktu pod numerem telefonu: 81 534 3887.

1