Edukacja prawna

Jako wiceminister sprawiedliwości i prezes Suwerennej Polski okręgu 7 od lat z powodzeniem realizuję liczne projekty podnoszące jakość życia i bezpieczeństwo.

Edukacja prawna

Edukacja prawna jest podstawą każdego rozwijającego się demokratycznego społeczeństwa. Popularyzacja wiedzy o prawach, obowiązkach czy zakazach obywatelskich buduje świadomość niezbędną do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie. Młodzi ludzie są przyszłością naszego państwa. Rozwój technologiczny stawia przed nami nowe wyzwania. Edukacja prawna sprawia, że jesteśmy w stanie o wiele łatwiej przystosować się do zachodzących wokół nas zmian i w porę reagować na ewentualne zagrożenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawia szeroki katalog inicjatyw skierowanych do młodzieży w wieku szkolnym mających na celu przekazywanie wiedzy prawniczej w jak najciekawszej formie. Chcemy zachęcić młodych do jej zgłębiania. Uczniowie mogą wziąć udział w Olimpiadzie Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości. Jej laureaci otrzymują indeksy na prawo w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Studia prawnicze można uznać za jeden z końcowych etapów edukacji prawnej młodych ludzi – wręcz jej ukoronowanie. Młodzi ludzie mają możliwość kształcenia się w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Innym konkursem jest “Postaw na mediację” poświęcony pozasądowym sposobom rozstrzygania konfliktów. “Liga Sprawiedliwości” poprzez zdrową rywalizację zachęca uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do poszerzania swojej wiedzy prawniczej. Uczniowie w grupach reprezentujących daną szkołę rozwiązują zadania, które przygotowali doświadczeni eksperci prawa. Młodzi ludzie biorą udział w wydarzeniach i imprezach edukacyjnych, takim jak obchody Dnia Edukacji Prawnej.

Powstała również Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości, w działanie której mogą zaangażować się zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych jak i studenci. Młodzież uczy się dzięki niej postaw zaangażowania społecznego, rozwija w praktyce swoją wiedzę prawniczą oraz włącza się w dialog o zmianach w polskim prawie. Młodzieżową Radę Sprawiedliwości w jej działaniach wspierają Regionalni Przedstawiciele. To zaangażowani społecznie młodzi ludzie z każdego województwa, którzy pracę z zakresu m.in. edukacji prawnej koncentrują na swoim najbliższym otoczeniu. W popularyzację edukacji prawnej wśród uczniów angażują się także sami członkowie Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości. Przykładem jest akcja “Młodzi o prawach młodych”, w której przedstawiciele Rady odwiedzają szkoły, by przeprowadzić w nich zajęcia.

Polska to Przyszłość!

Pracuję dla Was!

N

Projekty podnoszące jakość życia i bezpieczeństwo

N

Aktywne uczestnictwo w wydarzeniach na Lubelszczyźnie

N

Wsparcie i porady prawne dla mieszkańców powiatów

N

Polska to przyszłość!

Bądźmy w kontacie

Masz pytanie, chcesz wspólnie działać dla Polski? Napisz!

4 + 2 =