W tym tygodniu staramy się więcej mówić o pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Wszystko jest robione tak, by każdy, kto potrzebuje tej pomocy, mógł ją uzyskać, czy to zgłaszając się bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym, czy też dzwoniąc na infolinię – mówił dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, wyjaśniając w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, czym jest rozpoczynający się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
W Polsce rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. [czytaj więcej]
Celem inicjatywy jest wspieranie osób będących ofiarami przestępstw.
– Chodzi o to, żeby takie osoby wspierać, pomagać – również z poczucia solidarności. Tym właśnie kierował się pan minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, tworząc w ramach Funduszu Sprawiedliwości całą Ogólnopolską Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym. Jednym z ważnych celów tego tygodnia jest informowanie o możliwościach korzystania (nie tylko w tym tygodniu, ale również przez cały rok) z tej pomocy. W tym roku szczególnym tematem jest pomoc osobom dotkniętym przemocą domową – zaznaczył dr Marcin Romanowski.
Wiceszef resortu sprawiedliwości zwrócił uwagę, że ministerstwo poczyniło znaczne kroki w przeciwdziałaniu temu rodzajowi patologii dotykającej w istocie podstaw naszego społeczeństwa, czyli rodzin.
– Już od ponad dwóch lat obowiązuje tzw. ustawa antyprzemocowa, która znacząco poprawiła sytuację osób dotkniętych przemocą domową. Przypominam, że chodzi tutaj o sytuację, w której to już nie ofiara musi uciekać z domu przed oprawcą, ale Policja dostała nowe narzędzie, aby natychmiastowo odizolować sprawcę przemocy od ofiary, a w zeszłym tygodniu została ogłoszona (…) ustawa antyprzemocowa 2.0, która poszerza zasadniczo tę ochronę – mówił wiceminister.
Ustawa zapewni ochronę ofiarom przemocy nie tylko w mieszkaniu, ale np. także w szkole. Dodatkowo ma ona chronić przed stalkingiem. Wejdzie ona w życie mniej więcej za pół roku. Aby jednak tego rodzaju rozwiązania prawne działały skutecznie, ofiary przemocy muszą być świadome, że państwo stoi po ich stronie.
– W tym tygodniu staramy się więcej mówić o pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, zapraszamy do udziału w tym tygodniu. Wiele organizacji pozarządowych, ale też Policja, prokuratura, sądy, adwokaci, radcowie, robią specjalne dyżury, żeby informować, żeby bezpośrednio udzielać pomocy – wskazał rozmówca Radia Maryja.
W całej Polsce działa 305 Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym. [zobacz]
Funkcjonuje także całodobowa infolinia pod numerem 222 309 900. Informacje udzielane są nie tylko w języku polskim, ale – od czasu agresji Rosji na Ukrainę i wiążącym się z nią napływem uchodźców – także ukraińskim i rosyjskim. Ofiarom przestępstwa może stać się bowiem każdy, bez względu na to, czy posiada obywatelstwo oraz w jakim stopniu zna język urzędowy obowiązujący w państwie.
– Wszystko jest robione tak, by każdy, kto potrzebuje tej pomocy, mógł ją uzyskać, czy to zgłaszając się bezpośrednio do ośrodka, czy też dzwoniąc na infolinię. Czasami jest też tak, że osoby nie chcą korzystać z pomocy blisko siebie. Wiadomo, że są to czasami sytuacje wymagające pewnej dyskrecji. Oczywiście my zapewniamy tę dyskrecję, ale czasami jest poczucie, że gdzieś dalej, w większym mieście jest to bardziej anonimowe. Jest to jak najbardziej możliwe, bo nie ma tu żadnej rejonizacji. Pomoc, którą te ośrodki świadczą, to jest oczywiście pomoc prawna, pomoc psychologiczna. Pierwszą rzeczą jest rozmowa z osobą pierwszego kontaktu, która pomoże ustalić, jaka pomoc jest rzeczywiście potrzebna – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.