Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski otworzył dziś (30 marca br.) szesnaste spotkanie przedstawicieli pilotażowej sieci sądów Europejskiej Komisji na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ).
– Rozwój nowych technologii i transformacja cyfrowa przyspieszyły podczas pandemii COVID-19, podczas której funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości nie byłoby możliwe bez niezwłocznego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań – powiedział wiceminister Marcin Romanowski.
Jak wskazał minister, Polska jest jednym z europejskich pionierów w zakresie wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji wspomagających system monitoringu więziennictwa. System, który jest obecnie wdrażany w Zakładzie Karnym w Chełmie, działa w oparciu o kamery monitorujące (CCTV), których rolą jest wykrycie niepożądanych lub niebezpiecznych zachowań na terenie jednostki.
Minister zwrócił również uwagę na cyberzagrożenia oraz rolę sztucznej inteligencji w obszarze cyberbezpieczeństwa. – Cyberprzestępczość nie jest już tylko domeną drobnych oszustów. Grupy działające na rzecz wrogiego wywiadu i trwającej wojny informacyjnej są aktywne w Internecie, co sprawia, że środki zapobiegawcze nie wystarczą. Dlatego też w Ministerstwie Sprawiedliwości wdrożono najbardziej zaawansowane systemy cyberbezpieczeństwa, wspierane sztuczną inteligencją, w celu ochrony systemów informatycznych – podkreślił wiceminister Marcin Romanowski.
Podczas spotkania, które odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prowadzone są również dyskusje na temat usprawnień wymiaru sprawiedliwości wprowadzonych w Polsce, m.in. systemu e-dostaw, elektronicznych rejestrach gruntów, systemu sprawozdawczości finansowej online oraz e-płatności sądowych.
Odbędą się także warsztaty poświęcone optymalizacji pracy sędziów, działań zapobiegających i ograniczających nadmierne obciążenie sądów oraz sposobów na usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości